Hakkımızda

Hakkımızda Hakkımızda Hakkımızda

Hakkımızda - Biricik Şarap

Biricik Şarapçılık’ın üretime başlama tarihi 1930’lu yılların başlarına dayanmaktadır. İlk kurulduğu yıllarda tamamen ilkel yöntemlerle (elle sıkılarak ve toprak kaplarda, sonra betonarme taş depolarda ve daha sonraları meşe ağacından yapılma fıçılarda) şarap üretimi yapılırken 1950–1960 yılları arasında şişeleme ve paketleme yöntemi geliştirilmiş ve bugünkü modern tesisin temelleri atılmıştır.
 
1960’lı yıllardan itibaren Mehmet Erdoğan’ın büyük oğlu Önder Erdoğan ve üç kardeş üretime katılmıştır. 1950’li yılların başına kadar sadece imalat olarak fıçılarda üretilip satışa sunulan şaraplar 1960’lı yılların başlarına gelindiğinde artık şişelenmiş ve paketlenmiş olarak satışa sunulmaya başlanmıştır. Bu yıllarda etiketli ve markalı olarak üretilen şarapların tüketici tarafından beğeni ile içilen Korsan, Hayal, Önder, Kanver gibi markalar hafızalardaki yerini almıştır. Özellikle Kanver adı altında üretilen şaraplar o yıllarda şarap severler tarafından büyük beğeni toplamıştır.
 
1965–1975 yılları arasında şarap üretim tesisleri geliştirilerek kapasite arttırılmış ve kaliteli şarap üretimi daha da önem kazanmıştır. 1975–1980 yılları arasında BİRİCİK markası altında SİRKE üretimine başlanmıştır.
 
1980–1995 yılları arasında sirke üretimine büyük önem verilmiştir. Otomatik dolum tesislerinde üzüm sirkesi üretimine başlanmıştır. Bu süre zarfında üretilen ürünler başta ege bölge baş bayii Aytaş Gıda A.Ş İzmir olmak üzere Balıkesir Bayii İmanoğulları Gıda Pazarlama, Tekirdağ Volkan Ticaret vb. firmalarca yurtiçinde pazarlanmıştır. Ayrıca firma bir dönem fason olarak üretim yaptığı ürünleri U.S.A ya ihraç etme imkanı bulmuştur.
 
1995 yılından günümüze kadar geçen sürede ise Erdoğan ailesinin üçüncü kuşak bireylerinden Selim Erdoğan sirke ve şarap üretimini tamamen tek başına üstlenerek şarap üretiminde oldukça yol almış mevcut tesisleri günümüz şartlarına uygun ve son derece modern bir hale getirerek ülkemizdeki sayılı şarap üreticileri arasında yerini almıştır. Üretilen şaraplar Türkiye genelinde yaklaşık 45 bölge bayi aracılığı  , Metro Cash&Carry ve Tespo Market Zincirleri ile piyasaya arz edilmektedir. Yıllara sari olarak üretim kapasitesini sürekli geliştiren ve artıran firmanın şu an 11,275,000 Litre/yıl kapasiteyle bölge ekonomisine katkısı ve oluşturduğu istihdam yadsınamaz düzeye ulaşmıştır. Biricik şarapçılık firmasının üretimi şaraplar Biricik, Kanver, Şahraz, Biricik Bordo, Biricik Gold, Biricik Ice Shot ve By Biricik markaları ile pazarda yerini almıştır.
 
 Günümüzde Biricik Şarapçılığın sahibi Selim Erdoğan Şarap  üreticiliğini sürekli geliştirmeyi, daha kaliteli şarap  üretmeyi , tesislerini AB standartlarına uygun hale getirmeyi kendine hedef edinmiş ve tesis kapasitesini önümüzdeki yıllarda 20,000,000 Litreye çıkartmayı hedeflemektedir.

Vizyonumuz

5 yıl içinde Türkiye geneli tüm bölgelere ürün bilinirliği sağlanarak her bölgede nihai tüketicilerimize ulaşabilmek. 3 yıl içinde Üzüm müstahsillerine daha fazla destek olarak Bağcılık sektörünün gelişmesini ve çoğalmasını sağlamak.

Misyonumuz

2000’li yıllarda 400 Ton üretim kapasitesi ile Şarap üretim serüvenimiz başlamış olup, her yıl başarı ve azimle kapasitesini artırarak 2018 yılında 11,275,000 litre üretim kapasitesine ulaşmıştır.